Raymond places third at 12-team Naselle meet

By George A. Kunke


By GEORGE KUNKE

North Beach conquered its competition at the highly competitive Comet Invite at the 11-team Naselle last Tuesday (April 22). Raymond finished a strong third; South Bend was fourth, and Willapa Valley placed eighth. Raymond's Rayce Newman (200 meters) and South Bend's Dennis Johnson (triple jump) were the only local winners.

We had a good showing at the Comet Invite last Tuesday,” Raymond HS Head Track and Field Coach Mike Tully told the Herald. “We had a limited number of participants because we were coming off of spring break, so I was happy that we were so competitive.
Rayce Newman continued his excellent season by capturing the 200 and claiming second-place finishes in the 100 and triple jump,” Tully said. “Alex Vaca ran to a season best timeto win the 800. Terry Broten continued to run well in the hurdles with a second-place finish in the 110's and a third-place finish in the 300's. Jayce Freeman ran to a big PR in the 110 hurdles.”

Listed are the more significant local finishers.

100 Meters: 2. Rayce Newman, 11.28, RHS; 4. Matt Konigsberger, 11.85,

Willapa Valley; 5. Jacob Malmstadt, 11.99, Ilwaco; 5. AJ Sanchez, 11.99, South Bend; 7. Terry Broten, 12.10, RHS.

200 Meters: 1. Newman, 23.37, RHS; 2. Carson Ketter, 23.81, NB.

800 Meters: 1. Alex Vaca, 2:10.65, RHS; 4. Jose Bucio, 2:25.22, SBHS.

1600 Meters: 2. Vaca, 5:14.76, RHS.

3200 Meters: 3. Victor Hood, 13:44.86, RHS.

110m Hurdles: 2. Broten, 16.30, RHS; 4. Jayce Freeman, 16.80, RHS.

300m Hurdles: 3. Broten, 44.89, RHS; 4. Freeman, 45.69, RHS; 6. Sanchez, 46.05, SBHS; 7. Tristan Hansen, 47.27, SBHS.

Shot Put: 4. Miles Davis, 38-4.50, SBHS; 6. Drew Pearson, 37-1.50, Willapa Valley; 7. Alan Phansisay, 37, RHS.

Discus: 4. Stefan Latimer, 102-3, RHS; 7. Ryan Overstake, 93-4, SBHS.

Javelin: 5. Dalyn Ogilvie, 138-11, SBHs; 6. Matt Konigsberger, 134-10, Willapa Valley; 7. Jason Fluke, 131-2, Willapa Valley.

High Jump: 3., Dennis Johnson, 5-6, SBHS; 4. Thomas Jakobsen, 5-4, RHS.

Pole Vault: 1. Kyler Wulf, 10-6, Naselle; 2. Trevor Cook, 10-0, Willapa Valley; 3. Jason Fluke, 9-6, Willapa Valley; 3. Ben Meade, 9-6, RHS; 3. Dominic DeLong, 9-6, Willapa Valley.

Long Jump: 1. Josh Schulz, 18-7, Pe Ell; 2. Johnson, 17-8, SBHS; 3. Trevor Cook, 17-6, Willapa Valley.

Triple Jump: 1. Dennis Johnson, 40-3, SBHS; 2. Newman, 40-2, RHS; 3. Josh Schulz, 39-5.50, Pe Ell; 4. Kyler Wulf, 37-1, Naselle; 5. Tristan Hansen, 36-6, SBHS.

Team Standings Pts

1. North Beach 115½

2. Ilwaco 112½

3. Raymond 109

4. South Bend 69.83

5. Wish Valley 63 1/3

6. Pe Ell 54

7. Naselle 50 1/3

8. Will Valley 37½

9. Taholah 23

10. Wahkiakum 7