South Bend Boys Track results at Naselle 3-28-13

By geo kunke


Mens Results
X 100 Meters - Varsity - Finals  
1. 12 Zoltan Talaber 11.53 NW Christian-Lacey  
2. 12 Devin Sotak 11.80 NW Christian-Lacey  
3. 12 Dustin Eaton 12.15 Naselle  
4. 12 Jake Condon 12.34 Naselle  
5. 11 Andrew Kier 12.35 NW Christian-Lacey  
6. 9 Lee Thibodeau 12.37 NW Christian-Lacey  
7. 9 Jeff Capoeman 12.46 Taholah  
8. 10 Justin Martinez 12.48 Naselle  
9. 11 Albert Giacoma 13.25 South Bend  
  9 Jon Law NT Taholah  
  10 Jon Jackson NT Taholah  
  10 Pedro Sanchez NT Taholah  
 
X 200 Meters - Varsity - Finals  
1. 12 Devin Sotak 23.79 NW Christian-Lacey  
2. 12 Brandon Burch 24.22 NW Christian-Lacey  
3. 9 Lee Thibodeau 25.42 NW Christian-Lacey  
4. 12 Nathan Kunke 25.52 South Bend  
5. 12 Dustin Eaton 25.57 Naselle  
6. 9 Jeff Capoeman 25.80 Taholah  
7. 11 Albert Giacoma 25.95 South Bend  
  10 Ohshumus Hall NT Taholah  
  10 Kyler Wulf NT Naselle  
 
X 400 Meters - Varsity - Finals  
1. 9 Austin Teigen 59.16 NW Christian-Lacey  
2. 12 Zoltan Talaber 1:05.20 NW Christian-Lacey  
3. 12 Thunder Markishtum 1:10.83 Taholah  
4. 10 Ohshumus Hall 1:13.84 Taholah  
5. 11 Keith Reitz 1:15.39 Naselle  
  12 Joseph Winn NT Taholah  
 
X 800 Meters - Varsity - Finals  
1. 10 Brandon Stickney 2:11.06 NW Christian-Lacey  
2. 10 Connor Beck 2:12.95 NW Christian-Lacey  
3. 9 Jose Bucio 2:20.39 South Bend  
4. 10 Levi Schilter 2:21.38 NW Christian-Lacey  
5. 9 Luke Bredeson 2:25.22 NW Christian-Lacey  
6. 11 Jonathon Davis 2:25.79 NW Christian-Lacey  
7. 11 Jeffrey Davis 2:38.01 NW Christian-Lacey  
8. 11 Jackson Leckenby 2:39.70 NW Christian-Lacey  
9. 10 Harvey Anderson 2:50.27 Taholah  
 
X 1600 Meters - Varsity - Finals  
1. 11 Jonathon Davis 4:56.88 NW Christian-Lacey  
2. 9 Luke Bredeson 4:57.26 NW Christian-Lacey  
3. 11 Jeffrey Davis 5:35.32 NW Christian-Lacey  
4. 9 Jose Bucio 5:37.46 South Bend  
5. 11 Jackson Leckenby 5:44.02 NW Christian-Lacey  
6. 9 Dusty Capoeman 5:50.94 Taholah  
7. 12 Thunder Markishtum 6:18.01 Taholah  
8. 11 Keith Reitz 6:26.92 Naselle  
 
X 3200 Meters - Varsity - Finals  
1. 12 Jared Fritz 13:58.00 NW Christian-Lacey  
  11 Jackson Leckenby NT NW Christian-Lacey  
  9 Dusty Capoeman NT Taholah  
 
X 110m Hurdles - 39" - Varsity - Finals  
1. 12 Brandon Burch 16.87 NW Christian-Lacey  
2. 9 Austin Teigen 17.48 NW Christian-Lacey  
3. 11 Albert Giacoma 18.64 South Bend  
4. 10 Austin Lewis 20.09 South Bend  
  9 Kendru Dimalanta NT NW Christian-Lacey  
 
X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals  
1. 12 Brandon Burch 44.85 NW Christian-Lacey  
2. 10 Austin Lewis 46.92 South Bend  
3. 10 Tristan Hansen 47.36 South Bend  
4. 10 Justin Martinez 48.55 Naselle  
5. 11 Dakota Phillips 50.36 Naselle  
6. 9 Kendru Dimalanta 52.10 NW Christian-Lacey  
7. 9 RJ King 54.02 South Bend  
 
X 4x100 Relay - Varsity - Finals  
1. - Devin Sotak
Zoltan Talaber
Lee Thibodeau
Austin Teigen
47.70 NW Christian-Lacey  
2. - Nathan Kunke
Austin Lewis
Cohen Hanson
Dennis Johnson
48.96 South Bend  
 
X 4x400 Relay - Varsity - Finals  
1. - Nathan Kunke
Austin Lewis
Jose Bucio
Cohen Hanson
3:51.26 South Bend  
2.   Brandon Burch
Austin Teigen
Austin Koukal
Connor Beck
3:53.78 NW Christian-Lacey  
 
X Shot Put - 12lb - Varsity - Finals  
1. 12 Joseph Winn 43-08.25 Taholah  
2. 12 Chad Andring 38-07.50 Naselle  
3. 11 Spencer Case 37-05.00 South Bend  
4. 12 Dustin Eaton 36-03.00 Naselle  
5. 12 Dakota Halverson 36-01.00 South Bend  
6. 12 Thunder Markishtum 34-07.00 Taholah  
7. 11 Andrew Kier 31-08.00 NW Christian-Lacey  
8. 12 Mike Hoerr 31-07.25 South Bend  
9. 11 Dakota Phillips 31-00.25 Naselle  
10. 12 Agustin Diaz 29-02.25 South Bend  
11. 12 Stuart Sorrell 27-09.00 NW Christian-Lacey  
12. 9 Zeb Daugherty 26-08.00 NW Christian-Lacey  
13. 11 Chris Jewell 26-05.75 South Bend  
14. 11 Angel Diaz 25-04.00 South Bend  
15. 9 Jake Clark 25-03.50 Naselle  
16. 9 Ben Davis 24-03.00 Taholah  
17. 9 Ryan Overstake 23-07.50 South Bend  
18. 12 Jared Fritz 22-05.50 NW Christian-Lacey  
  9 Trevan Stanturf ND Naselle  
  10 Pedro Sanchez ND Taholah  
  9 Cody Kirkman ND Naselle  
  9 Jon Law ND Taholah  
  9 Allyn Bauer ND Naselle  
 
X Discus - 1.6kg - Varsity - Finals  
1. 12 Joseph Winn 104-11 Taholah  
2. 12 Chad Andring 97-00 Naselle  
3. 11 Spencer Case 94-11 South Bend  
4. 12 Dakota Halverson 93-06 South Bend  
5. 11 Dakota Phillips 89-08 Naselle  
6. 11 Andrew Kier 84-02 NW Christian-Lacey  
7. 12 Agustin Diaz 78-04 South Bend  
8. 9 Ryan Overstake 77-02 South Bend  
9. 11 Chris Jewell 72-05 South Bend  
10. 11 Dalyn Ogilvie 70-01 South Bend  
11. 12 Mike Hoerr 67-00 South Bend  
12. 12 Stuart Sorrell 65-11 NW Christian-Lacey  
13. 12 Jared Fritz 64-04 NW Christian-Lacey  
14. 9 Ben Davis 62-07 Taholah  
15. 9 Zeb Daugherty 60-11 NW Christian-Lacey  
16. 9 Jake Clark 57-03 Naselle  
17. 9 Trevan Stanturf 45-11 Naselle  
18. 11 Angel Diaz 43-06 South Bend  
  9 Cody Kirkman ND Naselle  
  9 Allyn Bauer ND Naselle  
  9 Jon Law ND Taholah  
 
X Javelin - 800g - Varsity - Finals  
1. 10 Jon Jackson 162-02 Taholah  
2. 11 Spencer Case 140-10 South Bend  
3. 12 Joseph Winn 138-04 Taholah  
4. 12 Chad Andring 128-05 Naselle  
5. 12 Cohen Hanson 119-03 South Bend  
6. 12 Dustin Eaton 118-03 Naselle  
7. 12 Thunder Markishtum 115-00 Taholah  
8. 9 Ryan Overstake 110-03 South Bend  
9. 12 Nathan Kunke 109-04 South Bend  
10. 11 Dalyn Ogilvie 109-00 South Bend  
11. 11 Dakota Phillips 103-05 Naselle  
12. 10 Harvey Anderson 100-00 Taholah  
13. 11 Andrew Kier 93-04 NW Christian-Lacey  
14. 12 Jake Condon 89-03 Naselle  
15. 11 Albert Giacoma 80-08 South Bend  
16. 9 Trevan Stanturf 77-06 Naselle  
17. 11 Angel Diaz 77-00 South Bend  
18. 9 Jake Clark 71-11 Naselle  
19. 9 Zeb Daugherty 63-11 NW Christian-Lacey  
20. 12 Jared Fritz 57-11 NW Christian-Lacey  
21. 9 Ben Davis 55-10 Taholah  
  9 Allyn Bauer ND Naselle  
  12 Stuart Sorrell ND NW Christian-Lacey  
  9 Cody Kirkman ND Naselle  
 
X High Jump - Varsity - Finals  
1. 11 Spencer Case 5-02.00 South Bend  
2. 11 Austin Koukal 5-00.00 NW Christian-Lacey  
  9 Kendru Dimalanta NH NW Christian-Lacey  
 
X Pole Vault - Varsity - Finals  
1. 12 Jake Condon 11-00.00 Naselle  
2. 10 Kyler Wulf 9-06.00 Naselle  
 
X Long Jump - Varsity - Finals  
1. 11 Dennis Johnson 17-09.50 South Bend  
2. 12 Devin Sotak 16-02.00 NW Christian-Lacey  
3. 11 Austin Koukal 15-03.50 NW Christian-Lacey  
4. 9 Lee Thibodeau 14-09.25 NW Christian-Lacey  
5. 9 Kendru Dimalanta 14-02.00 NW Christian-Lacey  
6. 11 Chris Jewell 14-01.25 South Bend  
7. 9 RJ King 14-00.00 South Bend  
8. 9 Dusty Capoeman 13-06.50 Taholah  
9. 11 Jeffrey Davis 12-07.50 NW Christian-Lacey  
10. 10 Ohshumus Hall 11-00.50 Taholah  
  10 Pedro Sanchez ND Taholah  
 
X Triple Jump - Varsity - Finals  
1. 11 Dennis Johnson 41-00.00 South Bend  
2. 12 Zoltan Talaber 35-06.00 NW Christian-Lacey  
3. 11 Austin Koukal 33-01.00 NW Christian-Lacey  
4. 10 Harvey Anderson 24-06.50 Taholah  
  10 Tristan Hansen ND South Bend