Sat, Oct 24, 2020
Home Town Debate
Willapa Harbor Herald • Town Crier
Traveler's Companion
(360) 942-3466 • PO Box 706, Raymond, WA 98577

Labor Day results

Comment   Email   Print
Related Articles
The individual Tin Man Triathlon winner Aaron Van Ornum.
The first run of the carnival rides was a hit with both young and old at this years Come and Play on Labor Day celebration.
Over at the South Bend High School kids took over a patch of the field and ran several footraces including a sack and piggy-back race.
Pacific County Sheriff’s apprehension K-9 Ciko put on a demonstration for the families after the Kid races at the high school.
The Kid Parade was short but brought out several kids dressed in costume for the “Oyster Rocker Feller” theme.
With oysters the theme you cannot get away from the Oyster Eating Contest. The current King – Brian Blake downed 30 oysters in 13 seconds.
One of the final events – the Poker Paddle, was well attended.
Spectators of the parade stood and saluted Old Glory at the beginning of the Labor Day Parade.
Winner of the Sweepstakes Award during the Labor Day Parade: Nisbet Oyster Company.

With raffles, games and prizes over the Labor Day weekend here is the list of winners for Come and Play on Labor Day.

Raffles:
Seahawks Jersey Raffle (sponsored by the Labor Day Committee) - Gayle Russell
Kayak Raffle (sponsored by the Kiwanis Club) - Dawn Pearson

Tin Man Triathlon:
Individual Category
First: Aaron Van Ornum
Teams:
First: Todd Parkins, Chrissy Parkins and Maegan Skoubo.
Second: Jessica Porter, Ariel Parkins and Justin Sansom.
Third: Betsy Penoyar, Joel Penoyar (w/grandsons in canoe Robert Penoyar and Arthur Penoyar) and Emily Frazier

Salmon Derby
Ice Chest Drawing - Alise Rohr
2-day combined winner - Chris Giles 27.14 lbs.

Saturday winners
First: Don Honsden - 15.1 lbs - Fishing Pole
Second: Chris Giles - 13.3 lbs - Tackle Box
Third: Jordan Demaray - 13.11 lbs
Small Fry: Doug Nussbaum - 2.4 lbs

Sunday winners
First: Chris Giles - 14.1 lbs - Food Saver
Second: Zach Nussbaum - 13.9 lbs - Fish Net
Third: Doug Nussbaum - 13.2 lbs
Small Fry - Simatic - .15 lbs

Pole Walk
14 & under
First: Kiana Bale - 5.0 sec.
Second: Ty Wilson - 6.5 sec.
Third: Brice Pine and Frank Roonsburg - 7.0 sec.
15 & over
First: Nicholas Betrozoff - 5.2 sec.
Second: Kenny Betrozoff - 5.7 sec.
Third: Jessica Bale - 5.8 sec.

Poker Paddle
First: Tyler Lundy
Second: Lisa Martindale
Third: Sandra Stewart
Fourth: Carolyn Eastham
Fifth: Candy Mastrovich

Wood on the Willapa
Balls Deep beat Ice Cold Pitchers, 5-3 for the Championship. Balls Deep stayed undefeated the whole tournament! 5 teams total and their places
First: Balls Deep
Second: Ice Cold Pitchers
Third: Tim's Twerk Team
Fourth: Killa Bz
Fifth: Team Wetterauer

Duck Winners
In order first through eighth: Andy & Charlie Fletcher, Craig Ritzman, Bill Mullen, Norma Gray, Susie Williams, Kathy Marsh, Jerry Doyle and Kelly Spoor.

Oyster Shucking
First: Alejandro Leon, 24 oysters in 1:11.
Second: C. Quintana, 1:14.
Third: Gerardo Leon, 1:21
Fourth: Jose Leon Romero, 1:30

Oyster Eating
First: Brian Blake, 30 oysters in 13 seconds.
Second: Ana Marie Silva, 19 seconds.
Third: Julio Silva, 21 seconds.

Read more from:
WHH - Community
Tags: 
wh event
Share: 
Comment   Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: